Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
454
599741

RAGNAR ÖSTMAN, sannolikt, vitrinskåp, sannolikt utfört av P. Jönsson och L. Löfberg, Stockholm Stads

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Hantverksförening, jugend, cirka 1910. Närmast runt, bemålat i vitt, floral förgylld reliefdekor, metallbeslag i form av blomsterkransar. Höjd 143 cm, diameter ca 70 cm.

Smärre torrsprickor och slitage. Troligen senare bemålad.

Monica Boman (red), "Svenska Möbler 1890-1990", Signum 1991, Jämför bild sid 89, salongsmöblemang ritat av Östman utställdes på Stockholmsutställningen år 1909.
Ragnar Östman (1878-1930), möbelarkitekt.