Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
558
576455

MATTA. "Park, grön". Gobelängteknik. 381 x 293,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 780 - 8 720 EUR
7 760 - 9 980 USD
Klubbat pris
260 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1957.

Något slitage och smutsig, fläckar. En kortsida med obetydlig skada, flera fransar saknas.

Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 29.