560
582981

MATTA. "Paula, ljus". Rund. Gobelängteknik. Diameter 267,5-272 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1964. Unik.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Kanten med smärre trampveck.

Proveniens

Arkitekt Bror Thornberg som fick mattan 1969 på sin 50-årsdag av kontoret, Bror Thornbergs Arkitektkontor i Malmö. Thornberg är välkänd för sina modernistiska offentliga byggnader. Bror Thornberg kommer att uppmärksammas med en utställning i Kristianstad 2015.

Tidigare har vi enbart sålt två mattor med det mönstret ”Paula” fast i andra färgställningar. Men vi har aldrig sålt en rund.
En rektangulär "Paula ljus" vävdes 1971 till Brunnby församling. Barbro Nilsson ligger begravd på kyrkogården vid Brunnby kyrka.