566
641737

MATTA. "Älgö". Flossa. 309 x 203,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och malskador. En kortsida med senare fransar gjorda på MMF AB 2008/2009, renoveringscertifikat medföljer.