572
642227

MATTA. "Rutig blå halvflossa". Reliefflossa. 197 x 81 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1938. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, smutsig, fläckar, missfärgningar, smärre skador, liten lagning. Kortsidorna med obetydliga skador, fransar saknas.