Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
574
624557

MATTA. "Snedrutan, blå". Reliefflossa. 408 x 305 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 600 - 19 500 EUR
17 000 - 22 700 USD
Klubbat pris
560 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1944.

Ställvis obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Kortsidorna obetydligt skadade, ställvis skadade fransar, många saknas.

Ett exemplar av "Snedrutan"vävdes till Gustav V, ett till dåvarande kronprinsen Gustaf Adolf (sedemera Gustaf VI Adolf).