574
624557

MATTA. "Snedrutan, blå". Reliefflossa. 408 x 305 cm. Signerad AB MMF BN

Matta. "snedrutan, blå". reliefflossa. 408 x 305 cm. signerad ab mmf bn.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1944.

Ställvis obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Kortsidorna obetydligt skadade, ställvis skadade fransar, många saknas.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

16 411 - 21 882 EUR

Klubbat pris:
560 000 SEK
Övrigt

Ett exemplar av "Snedrutan"vävdes till Gustav V, ett till dåvarande kronprinsen Gustaf Adolf (sedemera Gustaf VI Adolf).

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92