574
624557

MATTA. "Snedrutan, blå". Reliefflossa. 408 x 305 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
560 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1944.

Ställvis obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Kortsidorna obetydligt skadade, ställvis skadade fransar, många saknas.

Ett exemplar av "Snedrutan"vävdes till Gustav V, ett till dåvarande kronprinsen Gustaf Adolf (sedemera Gustaf VI Adolf).