Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
582
631697

MATTA. "Blå heden". Rölakan. 249,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941. Renoveringscertifikat från MMF AB från 9/1 2015 medföljer.

Något slitage, fläckar. Lagade fransar.