Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
589
639242

MATTA. "Blå Plump". Rölakan. 232,5 x 160 cm. Signerad AB MMF.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1937. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, skadade fransar, flera saknas.

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sidan 13; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 14; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 133.

Ett exemplar av "Blå Plump" visades på New York Expo 1937.