Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
606
629730

MATTA. "Sargasso, grön". Rölakan. 335,5 x 235,5 cm. Signerad AB MMF MR

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 850 - 6 780 EUR
5 540 - 7 760 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1968.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar.