Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
607
636341

MATTA. "Tolv Rutor, brun". Rölakan. 247 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad på 1980-talet. Originaletikett medföljer.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Skadade fransar, flera saknas.