608
640760

MATTA. "Svarta prinsen". Rya. 308 x 148,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad mellan 1913 och 1919. Tillverkad efter 1941. Det här är ett ovanligt föremål på auktion.

Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med obetydliga skador, skadade fransar, många saknas.