608
640760

MATTA. "Svarta prinsen". Rya. 308 x 148,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879 - 1 050 EUR
933 - 1 120 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad mellan 1913 och 1919. Tillverkad efter 1941. Det här är ett ovanligt föremål på auktion.

Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med obetydliga skador, skadade fransar, många saknas.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

147. Firma Svenskt Tenn, vas/pennställ, modell "A 2265", Stockholm 1936.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
Aktuellt bud:
8 000 SEK