71
649151
Einar Jolin
(1890-1976)

Stockholm från Mosebacke

Signerad Jolin och daterad 1956. Duk 33 x 41 cm.

Utropspris:

40 000 - 45 000 SEK

4 376 - 4 923 EUR

Klubbat pris:
65 000 SEK
Tilläggslista

Avbildad på katalogomslaget till Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Jolin", 1957.

Proveniens

Disponent Ragnar Holm, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Jolin - Nerman", 1957, kat nr 134 (avbildad på katalogomslaget).