165
639524

MATTSKISSER, 4 st. Akvarell och blyerts. Tre av Agda Österberg och en av Astrid Nyström.

Mattskisser, 4 st. akvarell och blyerts. tre av agda österberg och en av astrid nyström.

Signerade och två daterade. "Hösthage" daterad 1949, "Modern" och "Blåsippor" signerade Agda Österberg. Utan titel signerad Astrid Nyström -55. Bladstorlekar Agda Österberg 19 x 12 - 27,5 x 19 cm, Astrid Nyström 19,5 x 9,5 cm.

Smärre färgbortfall och veck, något blekta.

Utropspris:

2 500 - 3 000 SEK

268 - 322 EUR

Klubbat pris:
1 200 SEK
Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d) om snittpriset överstiger minimipriset.

Övrigt

Astrid Nyström arbetade hos Agda Österberg.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92