167
639431

MATTA. Rölakan. 215 x 150,5 cm. Signerad A ÖSTERBERG

Matta. rölakan. 215 x 150,5 cm. signerad a österberg.

(Agda Österberg). Sverige omkring 1950-talet. Stora polykroma geometriska mönster.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar.

Utropspris:

18 000 - 20 000 SEK

1 931 - 2 146 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK
Proveniens

Astrid Nyström, gåva från Agda Österberg.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92