172
656601

MATTA, ZILO. Slätvävd. Bomull. 426 x 177,5 cm. Teheran, daterad 1969.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Mittfältet med blåvitt kakelmönster. Bred bård, långsidorna med inskriptioner: Morad Shakoy Moské tillverkad/donerad av Zinolabedine Maddani, Ali Asghar, Ali Khane Kave, Gholam Reza och Ghasem Kave, Alinazard Zilo samt ytterligare en person 1389.

Något slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck och skador.