645456

175. VÄVD TAPET. "Spegelnatt".

Slätväv. 416 x 274 cm. Signerad HAV LH 1971 molin (Brita Molin).

Baksidan med påsydd etikett: Utförd på Handarbetes Vänner 1971 under ledning av Edna Martin, vävd av Lena Holmbeck, Marianne Andersson och Birgit Lindstedt. Fodrad.

Obetydligt slitage, något smutsig.

Följerätt
Ja
Proveniens

KFs (Kooperativa Förbundets) samling, Stockholm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK/1 287 - 1 609 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
10 200 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund