19
588602

STIG LINDBERG, skulpturer, 2 st, "Springare", Gustavsbergs Studio.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
876 - 1 320 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Signerade Stig L med studiohanden. Längd 28,5 och 16 cm.

Den mindre hästen med smärre färgfläckar/slitage på sidan. (2)

Proveniens

KFs (Kooperativa Förbundets) samling, Stockholm.

Springaren tillverkades under åren 1952-1972 och finns med olika dekorer i två storlekar.