24
571129

MONA MORALES SCHILDT, vas, "Ventana", Kosta 1950-60-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Klart glas med mellanfång i blått och grönt. Signerad Kosta M. Schildt I.U (otydligt) 94. Höjd 30,5 cm.

Små repor.

Nationalmusei utställningskatalog 1987: Svenskt Glas 1915-1960. Jämför vas i Nationalmusei samlingar med rött och gult underfång, katalognummer 174, avbildad i färg sid 7, text sid 54.

Mona Morales Schildt (1908-1999) kom till Kosta år 1958. Den exklusiva serien Ventana (glas på italienska) påbörjades 1959 och tillverkades in på 1960-talet.