Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
242
612343

Terry O'Neill

(Storbritannien, 1938-2019)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Terry O'Neill
(Storbritannien, 1938-2019)

"Brigitte Bardot, Spain, 1971"

Signerad Terry O'Neill och numrerad 37/50. Gelatinsilverfotografi, bildyta 72 x 56 cm. Framtagen senare.

Proveniens

Lars Bolin Gallery, Östersund.

Lars Bolin Gallery, Östersund, "Terry O'Neill", 21 juli - 5 september 2012.

Terry O'Neill, "Terry O'Neill: The A-Z of Fame", 2013, avbildad omslag samt helsida sid 21.