252
633806

Herb Ritts

(USA, 1952-2002)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Herb Ritts
(USA, 1952-2002)

"Male Nude with Veil (Tight)". Silverlake, 1985.

Signerad Herb Ritts a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 47 x 38,5 cm. Bladstorlek 50 x 40,5 cm. Vintage.

Proveniens

Gåva från konstnären 1987 till Jack B Woody, bokförläggare, Twelvetrees Press.

Bär dedikation: "For Jack, A Soft print", a tergo.