288
654002

Richard Misrach

(USA, Född 1949)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Richard Misrach
(USA, Född 1949)

"Ground/Sky (White Sand #3)", 1977.

Signerad Richard Misrach a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 36 x 35,5 cm. Bladstorlek 50,2 x 40,4 cm. Vintage.

Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Grapestake Gallery, San Francisco, utställningskatalog, "Reviews", 1979, avbildad helsida.