289
650076

Edward Weston

(USA, 1886-1958)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Edward Weston
(USA, 1886-1958)

"Juniper at Lake Tenaya", 1937.

Signerad Cole Weston och stämplad "Negative by Edward Weston printed under the supervision of Cole Weston" på etikett a tergo. Gelatinsilver fotografi, 24 x 18,8 cm. Framtagen 1970-tal.

Proveniens

Inköpt av Cole Weston, San Fransisco.
Camera Obscura, Stockholm.
Collection Karin & Lars Hall.

Camera Obscura, Stockholm, "Edward Weston", 16 december - 22 januari 1978.

Nancy Newhall, "Edward Weston: photographer", 1975, avbildad helsida sid 87.
Charis Wilson, "California and the West", 1978, avbildad helsida sid 85.