290
650068

Richard Misrach

(USA, Född 1949)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
45 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Richard Misrach
(USA, Född 1949)

"Palm #3", 1975.

Signerad Richard Misrach och daterad 1975 a tergo. Selentonat gelatinsilverfotografi, bildyta 38 x 38,5 cm. Vintage.

Proveniens

Grapestake Gallery, San Francisco, 1980.
Camera Obscura, Stockholm.
Collection Karin & Lars Hall.

Grapestake Gallery, San Francisco, "Richard Misrach", 1979, avbildad helsida sid 77.