291
650073

Alfred Stieglitz

(USA, 1864-1946)

"Snapshot - From My Window, New York", 1902.

Signerad Alfred Stieglitz och daterad 1907 a tergo. Fotogravyr, bildyta 18,5 x 13 cm. Vintage.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris:
50 000 SEK
Proveniens

Harry Lunn, inköpt år 1978.
Camera Obscura, Stockholm.
Collection Karin & Lars Hall.

Camera Obscura, 16 december 1977 - 22 januari 1978. Stockholm.

Sara Greenough, "Alfred Stieglitz. The Key Set. The Alfred Stieglitz Collection of Photographs. Volume One 1886 - 1922", 2002, avbildad sid 168.

Alfred Stieglitz, "Camera Work, The Complete Illustrations 1903 – 1917" 1997 Benedikt Taschen Verlag gmbH, Köln. Avbildad sidan 372.

Publicerad i Camera Work, vol 20, 1907.
Stieglitz och hans fru Emmy bodde på 1111 Madison Avenue mellan 1898 och 1918.

Expertgranskad av Leif Wigh.