300
650063

William Klein

(USA, Född 1928)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
William Klein
(USA, Född 1928)

"HERITIERS, GRECE",1963

Signerad William Klein och daterad 1982 på etikett a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 23 x 34,3 cm.

Proveniens

Camera Obscura, Stockholm.
Collection Karin & Lars Hall.

Camera Obscura, Stockholm, "William Klein" 11 september - 10 oktober 1982.