347
640048

Terry O'Neill

(Storbritannien, Född 1938)
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1 550 - 1 940 EUR
1 770 - 2 220 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Terry O'Neill
(Storbritannien, Född 1938)

"Diamond Dogs", 1974.

Signerad Terry O'Neill och numrerad 38/50. Gelatinsilverfotografi, bildyta 45 x 34 cm. Framtagen senare.

Tilläggslista

Motivet ingår i Victoria and Albert Museums samlingar.

Proveniens

The PhotoGallery, Halmstad

Terry O'Neill, "Terry O'Neill: The A-Z of Fame", 2013, avbildad sid 50 och 51.

Bilden togs i samband med lanseringen av David Bowies album "Diamond dogs" som släpptes 1974. Motivet ingår i Victoria and Albert Museums samlingar.