356
655995

Bjarne Melgaard

(Norge, Född 1967)
Utropspris
200 000 - 220 000 SEK
17 700 - 19 400 EUR
18 400 - 20 300 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

Bjarne Melgaard
(Norge, Född 1967)

"Untitled (Edvard Munch)"

Signerad Bjarne Melgaard och daterad 2004 a tergo. Duk 200 x 200 cm.

Proveniens

Galeria SENDA, Barcelona

Bjarne Melgaards relation till sin andlige mästare Edvard Munch har omskrivits och dokumenterats otaliga gånger, senast nu i vår med den omfattande utställningen ”Melgaard+Munch. The end of it has already happened” på Munch Museet i Oslo. Den aktuella målningen är en direkt passning till Munchs målning “Dagen efter” från 1894-95, där en kvinna sträcker ut sig i sängen och där glas och flaskor vid sidan om sängen skvallrar om en sen natt. I Melgaards målning möter betraktaren istället en man. Munchs målning med sitt behagliga lugn får sin motpart i Melgaards frenetiska måleri, där ansiktsuttrycket hos mannen är svårt att tyda och där det dansande måleriet skapar en vild rörlighet.

Formgivare