362
653023

Julian Opie

(Storbritannien, Född 1958)
Utropspris
225 000 - 250 000 SEK
20 000 - 22 200 EUR
20 800 - 23 100 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

Julian Opie
(Storbritannien, Född 1958)

"Max Businessman"

Signerad Julian Opie a tergo. Utförd 2000. Vinyl på duk 192 x 155 cm.

Lisson Gallery, London, "Julian Opie", 9 februari - 17 mars 2001.
Wetterling Gallery, Stockholm, "Julian Opie", 8 december 2001 - 15 februari 2002.

Daniel Kurjakovic, "Julian Opie: Portraits", 2003, avbildad helsida s 71.

Med förenkling som signum i både färg och form är Julian Opies målningar direkt igenkännbara. Den brittiske konstnären slog igenom på 1980-talet och har sedan dess renodlat sitt konstnärliga språk. Inspirerad av popkonst, minimalism, klassisk porträttkonst och japanska träsnitt har Opie framförallt arbetat med porträtt och i det minimalistiska uttrycket på ett lysande sätt fångat den enskilda personens karaktärsdrag. Den aktuella målningen visades ursprungligen på Lisson Gallery i London, där konstnären utgått från ett trettiotal vänner vilka avbildades som skulpturer, målningar, film och tapeter.