75
629794
ALVAR AALTO, takarmatur, "Bikupa", modell A332, Valaistustyö, Finland.
Alvar aalto, takarmatur, "bikupa", modell a332, valaistustyö, finland.

Vitmålad kupa med mässingsbeslag, märkt Valaistustyö A332. Höjd 35 cm.

Smärre slitage, mindre bucklor.

Utropspris:

60 000 - 70 000 SEK

6 438 - 7 511 EUR

Klubbat pris:
60 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1953.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19