75
629794

ALVAR AALTO, takarmatur, "Bikupa", modell A332, Valaistustyö, Finland.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 320 - 6 210 EUR
5 610 - 6 550 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Vitmålad kupa med mässingsbeslag, märkt Valaistustyö A332. Höjd 35 cm.

Smärre slitage, mindre bucklor.

Modellen formgiven år 1953.