Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
76
608434

ALVAR AALTO, vilstol, modell 39, licenstillverkad i Hedemora, 1945-55.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Laminerat böjträ av björk, sekundär sadelgjord i svart och beige. Brännstämplad AALTO MÖBLER, Svensk kvalitetsprodukt.

Slitage.

Modellen formgiven år 1936 och visades för första gången i den finska Paviljongen på Världsutställningen i Paris 1937.