1059
657624

Johan Johnsen

(Sverige, 1653-1708)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Johnsen
(Sverige, 1653-1708)

"Mispelkvist med frukter"

Olja på papper uppfäst på pannå 27 x 20 cm. Samtida förgylld ram i barock.

Tilläggslista

Exportförbud

Proveniens

Tidigare i de Cronstedtska samlingarna på Fullerö, Västmanland.

Bertil Rapp, "Djur och stilleben i karolinskt måleri", 1951, omnämnd sid 166, avb bild nr 134.