1083
646952

Okänd konstnär 1700-tal

(Sverige)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Okänd konstnär 1700-tal
(Sverige)

OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Olja på papperspannåer, 16 st.

Porträtt föreställande kungligheter och franska filosofer (16). Papperspannåer 16 x 12,5 cm vardera. Vissa med påskrifter i vänster övre hörn. Kung Ludvig XIV av Frankrike (1638-1715), Maria av Medici (1575-1642), Madeleine de Scudéry (1607-1701), Paul Scarron (1610-1660), Pierre Gassendi (1592-1655), René Descartes (1596-1650), Bernard de Montfaucon (1655-1741), Jean-Baptiste Molière (1622-1673), Blaise Pascal (1623-1662), Philippe de Commines (1447-1511), Jean Hardouin (1646-1729), Charles de Saint-Évremond (1610-1703), Jean Hardouin (1646-1729), Henri Estienne (Stephanus) (1531-1598), okänd man iförd kravatt och luva, okänd dam iförd renässanskrage och pärlor.

Skador, lagningar.

Kung Ludvig XIV av Frankrike, SPA nr 1973:143
Drottning Maria av Medici, SPA nr 1973:144
Författare Madeleine de Scudéry, SPA nr 1973:150
Författare Paul Scarro, SPA nr 1973:149
Filosof Pierre Gassendi, SPA nr 1973:140
Filosof René Descartes, SPA nr 1973:138
Forskare och munk Bernard de Montfaucon, SPA nr 1973:146
Författare och dramatiker Jean-Baptiste Molière, SPA nr 1973:145
Filosof Blaise Pascal, SPA nr 1973:147
Diplomat och författare Philippe de Commines, SPA 1973:137
Jesuit Jean Hardouin, SPA nr 1973:141
Greve Charles de Saint-Évremond, SPA 1973:148
Jesuit Jean Hardouin, SPA nr 1973:142
Boktryckare Henri Estienne (Stephanus), SPA 1973:139
okänd man iförd kravatt och luva, SPA ?
okänd dam iförd renässanskrage och pärlor, SPA ?