"Gripsholms Slott", Ur: "Svenska vuer"
Akvarellerad konturetsning. Signerad J.F Martin del. Bladstorlek 36,7 x 52,8 cm.
Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, upptagen i den beskrivande förteckningen, kat nr 177, sid 229.