Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
1099. Frederick Tudgay, "Charles Tottie".
1099. Frederick Tudgay, "Charles Tottie".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1100. Michelangelo Cerquozzi Tillskriven, Bataljmålning.
1100. Michelangelo Cerquozzi Tillskriven, Bataljmålning.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1102. Augustin Charles van den Berghe, Backanal.
1102. Augustin Charles van den Berghe, Backanal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
65 000 - 75 000 SEK
1106. Isaac van Duynen Hans efterföljd, Stilleben med fiskar och hummer.
1106. Isaac van Duynen Hans efterföljd, Stilleben med fiskar och hummer.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1110. Byfesten.
1110. Byfesten.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1111. Jan Olis Hans krets, Konvalescent med krus.
1111. Jan Olis Hans krets, Konvalescent med krus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1112. David Teniers d.y Hans krets, Krogscen.
1112. David Teniers d.y Hans krets, Krogscen.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1113. "Triangulina".
1113. "Triangulina".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1115. Jean Raoux, Kvinna i röd klänning.
1115. Jean Raoux, Kvinna i röd klänning.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1117. Victor Honoré Janssens Hans krets, Backanaler (2).
1117. Victor Honoré Janssens Hans krets, Backanaler (2).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1118. Nicolaes Maes Tillskriven, Allegori över konsterna.
1118. Nicolaes Maes Tillskriven, Allegori över konsterna.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1119. Jacobus Buys, Backanal.
1119. Jacobus Buys, Backanal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1120. Domenico Fetti Efter, David med Goliats avhuggna huvud.
1120. Domenico Fetti Efter, David med Goliats avhuggna huvud.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1121. LEENDERT DE KONINGH, olja på pannå, signerad.
1121. LEENDERT DE KONINGH, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1122. Figurscen vid hamnen.
1122. Figurscen vid hamnen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1123. Peter Paul Rubens Efter, Akilles vrede och Akilles död (2).
1123. Peter Paul Rubens Efter, Akilles vrede och Akilles död (2).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1124. FRANS FRANCKEN II. Tillskriven. Olja på pannå. Signerad.
1124. FRANS FRANCKEN II. Tillskriven. Olja på pannå. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1125. Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato Tillskriven, Madonnan.
1125. Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato Tillskriven, Madonnan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1126. Louis Masreliez, Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen.
1126. Louis Masreliez, Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1127. Jean Eric Rehn, "Vaso dipinto dal Cavalier Sanfranco nella Villa Borghesiana".
1127. Jean Eric Rehn, "Vaso dipinto dal Cavalier Sanfranco nella Villa Borghesiana".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1129. Louis Masreliez, Akilles återkomst.
1129. Louis Masreliez, Akilles återkomst.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1130. Johan Tobias Sergel, Satyrer och nymfer.
1130. Johan Tobias Sergel, Satyrer och nymfer.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1131. Elias Martin, Familj vid vattendrag i pastoralt landskap.
1131. Elias Martin, Familj vid vattendrag i pastoralt landskap.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1132. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer.
1132. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1133. Johan Fredrik Martin, "Gripsholms Slott", Ur: "Svenska vuer".
1133. Johan Fredrik Martin, "Gripsholms Slott", Ur: "Svenska vuer".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1135. Louis Jean Desprez, Fontänprojekt.
1135. Louis Jean Desprez, Fontänprojekt.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1136. Colosseum, Rom.
1136. Colosseum, Rom.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1137. Carl August Ehrensvärd, Diana och Aktaion.
1137. Carl August Ehrensvärd, Diana och Aktaion.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1138. Johan Tobias Sergel, Backanal.
1138. Johan Tobias Sergel, Backanal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1139. Jörger von Tollet, "Drottning Kristina" (1626-1689).
1139. Jörger von Tollet, "Drottning Kristina" (1626-1689).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1140. Giuseppe Palmieri, Kung Karl Karl XII vid Bender.
1140. Giuseppe Palmieri, Kung Karl Karl XII vid Bender.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1141. Jean Eric Rehn, Italienskt ruinlandskap.
1141. Jean Eric Rehn, Italienskt ruinlandskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1143. Joseph Parrocel Hans art, Bataljscen.
1143. Joseph Parrocel Hans art, Bataljscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1144. Pierre Hubert L'Archevêque, Triton och nereid.
1144. Pierre Hubert L'Archevêque, Triton och nereid.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1145. Ingemar Sunesson, "Staden Alexandrias grundläggning".
1145. Ingemar Sunesson, "Staden Alexandrias grundläggning".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1147. Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland.
1147. Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1149. Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".
1149. Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1152. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
1152. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1153. Anders Gustaf Andersson, Porträtt av empireherre och empiredam.
1153. Anders Gustaf Andersson, Porträtt av empireherre och empiredam.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1155. Jacob Axel Gillberg, "Elsa Fougt" (född Momma) (1744-1826).
1155. Jacob Axel Gillberg, "Elsa Fougt" (född Momma) (1744-1826).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1156. Jacob Axel Gillberg, "Ture Gustaf von Essen" (1790-1860).
1156. Jacob Axel Gillberg, "Ture Gustaf von Essen" (1790-1860).
Klubbat pris 
8 700 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1158. Rembrandt Harmensz van Rijn, "A bearded man in a Velvet Cap with a Jewel Clasp".
1158. Rembrandt Harmensz van Rijn, "A bearded man in a Velvet Cap with a Jewel Clasp".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1159. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Self-portrait with Saskia".
1159. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Self-portrait with Saskia".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1160. REMBRANDT HARMENSZ. VAN RIJN, etsning, ca 1637.
1160. REMBRANDT HARMENSZ. VAN RIJN, etsning, ca 1637.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1161. GIOVANNI DOMENICO TIEPOLO, etsning, 1757.
1161. GIOVANNI DOMENICO TIEPOLO, etsning, 1757.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1167. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1167. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1169. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1169. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1170. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1170. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1171. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1171. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1179. BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1179. BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1180. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1180. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1188. SKÅP. Jämtland, daterat Anno 1796.
1188. SKÅP. Jämtland, daterat Anno 1796.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1189. KABINETTSKÅP. Barockstil, omkring år 1900.
1189. KABINETTSKÅP. Barockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1191. SEKRETÄR. Empire, 1800-talets början.
1191. SEKRETÄR. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1193. SEKRETÄR. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
1193. SEKRETÄR. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1194. SEKRETÄR, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
1194. SEKRETÄR, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1196. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1196. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1197. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1197. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1198. SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
1198. SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK