1174
653217

BYRÅ. Louis XV-stil, 1900-talets första hälft. Efter Antoine Gaudreaux.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris
180 000 SEK

Fanerad med jakaranda, rosenträ och mahogny. Beslag och ben av förgylld metall. Skiva av rödspräcklig marmor. Fyra lådor bakom dörrpar. Rik dekor av medaljonger med antikiserande motiv, mynt och vädursmaskaroner. Längd 192, bredd 71, höjd 94,5 cm.

Ett sidobeslag saknas.

Proveniens

Finsk konstsamlare.

Kopia efter Antoine Gaudreaux's medaljskåp som utfördes åt Ludvig XV 1739 till Versailles.