1173
661547

BYRÅ. Gustaviansk, 1700-talets slut. Möjligen av Jonas Westring (1772-1828) i Gränna.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med alrot. Beslag av mässing. Skrivskiva, tre mindre lådor samt två större lådor. Skrivskivan märkt H.S. Längd 94, bredd 48, höjd 77 cm.

Håkan Jorikson, Jonas Westring, en snickare i Reaby Thorbjörnsgård.

Jonas Westring (1772-1828) bördig från Karlskrona flyttade 1783 tillsammans med sin mor och syskon till Bunnströms mellangård i Gränna socken, där morfadern Nils Salvin (1724-1796) bodde. Nils var snickare och ”laquerfabrikör” (dvs tillverkare av möbler med fernissade blanka ytor). Den 4 januari 1798 efterträdde Jonas sin morfar och fick av rådhusrätten tillstånd att idka ”snickare och Laquer handteringen här i staden”. Som mest hade han två anställda i sin verkstad. Han var bosatt med sin familj söder om Gränna i Reaby på Thorbjörnsgård. Litet är känt om Jonas Westrings produktion. Ett signerat bord finns som han har signerat och daterat 1809. Ett antal byråar har tillskrivits honom på basis av en byrå som såldes på Bukowskis nov. 1996, auktion 502, katnr 374, som enligt uppg. var gjord av honom. Därefter har tre liknande gustavianska byråar med inläggningar och skiva av alrot sålts på Bukowskis (552:813, 556:872, 557:373). Två av dessa har även haft små lådor och skrivskiva högst upp såsom auktionens byrå.