1175
653453

BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 400 - 26 200 EUR
18 200 - 27 400 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda och björkrot. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av musikstrofé, blombuketter, draperihängen och romber. Längd 116,5, bredd 55,5, höjd 84,5 cm. Nyckel medföljer.

Senare skiva.

Tilläggslista

Föremålet är inte belagt med exportförbud som tidigare meddelats/The lot has no export restriction as previously stated.