1176
664171

BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, lönn och citronträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kalksten. Med förkroppad front. Tre lådor. Inläggningar av bladornamentik indelade i fält. Signerad Hultsten på överdel under skivan. Längd 101, bredd 50, höjd 92 cm. Nyckel medföljer.