1177
646408

BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.

Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
6 980 - 7 850 EUR
7 300 - 8 210 USD
Klubbat pris

Fanerad med jakaranda, lönn och rosenträ. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av snäcka, löpande hund och rosettupphängda medaljonger. Signerad i översta lådan med bläck "Jonas Hultsten". Lådkanten med Stockholm snickareämbetes runda stämpel. Mittenlådan märkt EXP och tre kronor. Längd 115, bredd 55, höjd 87 cm. Nyckel finns.

Senare skiva.

Proveniens

Enligt uppgift: Byrån köptes i Paris av Klas Fåhraeus. Byrån har stått på Högberga
gård på Lidingö (numera konferensanläggning). Klas Fåhreus (1863-1944)
var en förmögen konstsamlare, mecenat och skriftställare som umgicks
med sin tids konstnärer och kulturpersonligheter. Klas Fåhraeus lät
bygga Högberga gård 1909 -1911 som kombinerad bostad och konstgalleri.

Kommerskollegium påbjöd 1766 att nya möbler, som anmälts för export, skulle förses med exportstämpel "tre kronor EXP". Under 1700-talet dominerade den merkantilistiska politiken med mål att uppnå positiv handelsbalans. Tanken var att landets rikedomar skulle byggas genom att exportera så mycket som möjligt och importera så lite som möjligt. Den inhemska tillverkningen skyddades genom importtullar och exporten subventionerades genom exportpremier. Exporten av de stockholmstillverkade möblerna gick i huvudsak till Östersjöområdet, främst till Svenska Pommern, Ryssland och Danmark.