1187
622371

SKRIVSKÅP. I Christian Jacob Preislers art (1712-1779). Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris

Tredelat. Fanerat med valnöt, ställvis bronserat. Beslag av mässing. Dörrpar framför hyllplan, skedhylla och två små lådor. Lådinredning bakom skrivklaff. Liten skåpdörr med bemålat glas. Underdel med tre lådor. Längd 130, bredd 70, höjd 254 cm.

Senare beslag och nyckelskyltar.