1145
454080

Ingemar Sunesson

(Sverige)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 230 - 6 100 EUR
5 470 - 6 390 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Ingemar Sunesson
(Sverige)

"Staden Alexandrias grundläggning"

Akvarellerad konturetsning 57 x 92 cm.

Kungl Akademiens för de fria konsterna, Stockholm, 1806, kat nr 97. ("Staden Alexandrias anläggning")

Emil Hultmark, "Kungl Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, upptagen i förteckningen över konstnärens utställda arbeten, sid 273.
Nils G Wollin, "Desprez i Sverige", SAK, 1936, jfr bild 212, sid 247, not 60, sid 254.
Ulf Cederlöf (red), "Louis Jean Desprez - Tecknare, Teaterkonstnär, Arkitekt", 1992, jfr bilder sid 39, kat nr 23. (Desprez akvarell NMH 51/1874:87)

Den akvarellerade konturetsningen är en kopia efter Louis Jean Desprez akvarellerade pennteckning "Staden Alexandrias grundläggning"som ställdes ut på Akademien 1804.

Ingemar Sunesson (född omkr 1780) studerade flera år vid Konstakademien där han gynnades av Louis Jean Desprez. 1801 och 1803-1806 deltog han i akademiutställningarna med sammanlagt 12 historiekompositioner. "Staden Alexandrias anläggning" ställdes ut 1806 och var en kopia efter Desprez år 1804 utställda teckning med samma motiv.