1146
666767

Jacob Gillberg

(Sverige, 1724-1793)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jacob Gillberg
(Sverige, 1724-1793)

Landskap med gård från sjösidan och Landskap med gård från inlandssidan (2)

Ett par. En signerad J. Gillberg Delineavit.
Blyerts, svart bläck och grå lavering på papper, ramlinjer i svart bläck, vattenmärke ”VI” respektive fransk lilja i kartousch,
31 x 49 cm, respektive 31 x 48,5 cm.

Proveniens

I familjen Gillbergs ägo till 2012.

Troligtvis utförda efter Gillbergs återkomst från Paris 1757. Enligt den tidigare ägaren, en ättling till konstnären, skall motiven föreställa Gillbergs fädernesgård i Värmland. Gillberg var son till lantmätaren Lorens Gillberg och Catharina Maria Roman. Gillberg var vid sidan av Jean Eric Rehn, hans lärare, och Carl Flodman, hans främsta konkurrent, vår största grafiker under 1700-talet. Teckningar av honom är mycket ovanliga. Gillberg utförde ett flertal graverade landskap, även om porträtt och reproduktionsgrafik utgör den övervägande delen av hans grafiska produktion. För en utförlig beskrivning av hans liv och verksamhet som gravör samt verkförteckning, se G. Jungmarker, Jakob Gillberg, i Meddelanden från Föreningen grafisk konst, VIII, 1929- .