1126
659772
Louis Masreliez
(1748-1810)

Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen.

Föreställande Venus apoteos mellan klassiserande pilastrar. Till vänster dörrar med lilla riksvapnet. Till höger en spisomfattning (som kom att utföras i porfyr). Tusch och akvarell 28,5 x 41 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 141 - 2 677 EUR

Klubbat pris:
36 000 SEK
Tilläggslista

Exportförbud om det klubbade priset överskrider 50.000 kr

Proveniens

Inköpt på bukowskis på 1960-talet.

"Haga. Ett kungligt kulturarv", red. Ingrid Sjöström, 2009, jfr bild sid 151.

Kontakta specialist
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)8 614 08 59