Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1126
659772

Louis Masreliez

(Frankrike/Sverige, 1748-1810)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Louis Masreliez

Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen.

Föreställande Venus apoteos mellan klassiserande pilastrar. Till vänster dörrar med lilla riksvapnet. Till höger en spisomfattning (som kom att utföras i porfyr). Tusch och akvarell 28,5 x 41 cm.

Tilläggslista

Exportförbud om det klubbade priset överskrider 50.000 kr

Proveniens

Inköpt på bukowskis på 1960-talet.

"Haga. Ett kungligt kulturarv", red. Ingrid Sjöström, 2009, jfr bild sid 151.

Formgivare

Louis Masreliez var en svensk bildkonstnär född i Paris verksam i Stockholm. Masreliez studerade vid Konstakademien i Stockholm, där han senare blev professor, och på resor till Paris och Rom. Han är främst ihågkommen för sina inredningsdekorationer på Haga, Drottningholms och Stockholms slott i en pompejansk stil. Masreliez hade besökt utgrävningarna i Pompeji och Herculaneum och inspirerats av den romerska antika konsten. Masreliez har utfört målningar med antika och allegoriska motiv.