Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
547. TAPIO WIRKKALA, Hämeenlinna 1978. Mugg.
547. TAPIO WIRKKALA, Hämeenlinna 1978. Mugg.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
514. KALK, av Jeremaias Wallbom, Uddevalla 1797.
514. KALK, av Jeremaias Wallbom, Uddevalla 1797.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1312. SALTKAR, två stycken. Sverige, 1800-tal.
1312. SALTKAR, två stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1311. SALTKAR. Sverige, sent 1700-tal.
1311. SALTKAR. Sverige, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1308. SMÖRASK med LOCK. Sverige, 1800-tal.
1308. SMÖRASK med LOCK. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
633. BROSCH med rävhuvud, rosenslipade diamanter samt rubiner.
633. BROSCH med rävhuvud, rosenslipade diamanter samt rubiner.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1310. SMÖRASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal.
1310. SMÖRASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1409. FIGURIN, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1780.
1409. FIGURIN, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1780.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
668. ARMBAND, ett par, Tyskland 1800-talets första hälft.
668. ARMBAND, ett par, Tyskland 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
356. VAS, biskviporslin, Qingdynastin 1800-tal.
356. VAS, biskviporslin, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
505. KYRKDOSA, av Johan Wennerwall, Göteborg 1761.
505. KYRKDOSA, av Johan Wennerwall, Göteborg 1761.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
540. WIWEN NILSSON, Lund 1960. Sterling 925/1000. Sockerskål.
540. WIWEN NILSSON, Lund 1960. Sterling 925/1000. Sockerskål.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
544. WIWEN NILSSON, Lund 1962. Sterling 925/1000. Orkidévas.
544. WIWEN NILSSON, Lund 1962. Sterling 925/1000. Orkidévas.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1297. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830/40-tal.
1297. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830/40-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
516. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall (verksam 1758-1785 (1790)).
516. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall (verksam 1758-1785 (1790)).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
506. KYRKDOSA, av Johan Blomsterwall, Göteborg (verksam 1783-1806).
506. KYRKDOSA, av Johan Blomsterwall, Göteborg (verksam 1783-1806).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1315. ASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal.
1315. ASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1318. URNA på FOT. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
1318. URNA på FOT. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1388. SOPPTALLRIK, fajans. Rörstrand, daterad 9/9 (17)67.
1388. SOPPTALLRIK, fajans. Rörstrand, daterad 9/9 (17)67.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
115. KOPP, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
115. KOPP, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
32. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
32. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1301. FAT, av Samuel Marnel 1764 (mästare i Stockholm 1748-1775) Rokoko.
1301. FAT, av Samuel Marnel 1764 (mästare i Stockholm 1748-1775) Rokoko.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1415. SNUSDOSA, porslin och metall. Troligen Kungl. Dansk, sent 1700-tal.
1415. SNUSDOSA, porslin och metall. Troligen Kungl. Dansk, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1391. TALLRIK, fajans. Marieberg, daterad 21/8 (17)64.
1391. TALLRIK, fajans. Marieberg, daterad 21/8 (17)64.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1361. VINGLAS, två stycken. Schlesien, 1760-tal.
1361. VINGLAS, två stycken. Schlesien, 1760-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
8. SOLFJÄDRAR, två stycken. Sen Qingdynastin (1644-1912).
8. SOLFJÄDRAR, två stycken. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
443. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
443. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
406. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
406. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
522. RÅTTSVANSSKED, av Erik Löfman, Uppsala (v. 1690-1718).
522. RÅTTSVANSSKED, av Erik Löfman, Uppsala (v. 1690-1718).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
524. RÅTTSVANSSKED, av Ferdinand Sehl, Stockholm 1711.
524. RÅTTSVANSSKED, av Ferdinand Sehl, Stockholm 1711.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
545. SIGURD PERSSON, Stockholm 1952. Sterling 925/1000. Bonbonjär.
545. SIGURD PERSSON, Stockholm 1952. Sterling 925/1000. Bonbonjär.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
543. WIWEN NILSSON, Lund 1951. Sterling 925/1000. Glasunderlägg, 4 st.
543. WIWEN NILSSON, Lund 1951. Sterling 925/1000. Glasunderlägg, 4 st.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
497. RESEKANNA, av Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm 1872.
497. RESEKANNA, av Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm 1872.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
225. TEKANNA med LOCK, järn. Japan, Meiji (1868-1912).
225. TEKANNA med LOCK, järn. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
224. TEKANNA med LOCK, järn. Japan, Meiji (1868-1912).
224. TEKANNA med LOCK, järn. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
291. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
291. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
525. RÅTTSVANSSKED, av Henning Petri, Nyköping 1694.
525. RÅTTSVANSSKED, av Henning Petri, Nyköping 1694.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1314. TOBAKSBURKAR, två stycken. Sverige, 1800-tal.
1314. TOBAKSBURKAR, två stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1316. ASKAR med LOCK, fyra stycken. Sverige, 1800-tal.
1316. ASKAR med LOCK, fyra stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1313. LJUSSTAKE. Sverige, 1800-tal.
1313. LJUSSTAKE. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
407. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
407. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
355. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
348. SKEDAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
348. SKEDAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
338. PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
338. PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
399. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
399. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
25. FIGURIN, kvarts. Qingdynastin (1644-1912).
25. FIGURIN, kvarts. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
29. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
29. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
132. FAT, keramik. Mingdynastin, (1368-1644).
132. FAT, keramik. Mingdynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
18. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
18. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
470. MINIATYRVASER, två stycken, Qingdynastin 1800-tal.
470. MINIATYRVASER, två stycken, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1155. Jacob Axel Gillberg, "Elsa Fougt" (född Momma) (1744-1826).
1155. Jacob Axel Gillberg, "Elsa Fougt" (född Momma) (1744-1826).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
270. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
270. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1372. YTTERFODER, fajans. Tyskland, troligen Kiel, 1758–87.
1372. YTTERFODER, fajans. Tyskland, troligen Kiel, 1758–87.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
28. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, omkring 1900.
28. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1417. MINIATYRMÅLNING med RAM, porslin. Kungl. Dansk, 1800-talets mitt.
1417. MINIATYRMÅLNING med RAM, porslin. Kungl. Dansk, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
117. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
117. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
242. VAS, keramik. Qingdynastin, 1600-tal.
242. VAS, keramik. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
469. MINIATYRVASER, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
469. MINIATYRVASER, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
154. MUNK, brons. Ming dynastin (1368-1644).
154. MUNK, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
99. MATTA, semiantik Bautou. 139 x 63,5 cm.
99. MATTA, semiantik Bautou. 139 x 63,5 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
591. MATSKEDAR, 6 st, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1780.
591. MATSKEDAR, 6 st, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1780.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
589. DESSERTSKEDAR, 5 st, av Arvid Floberg, Stockholm 1778.
589. DESSERTSKEDAR, 5 st, av Arvid Floberg, Stockholm 1778.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
5. ASKAR med LOCK, förgylld koppar. Qingdynastin.
5. ASKAR med LOCK, förgylld koppar. Qingdynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
164. SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
164. SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
162. PENSELBAD, kopparlegering. Sen Qingdynasti (1644-1912).
162. PENSELBAD, kopparlegering. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
258. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
258. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
140. VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.
140. VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1156. Jacob Axel Gillberg, "Ture Gustaf von Essen" (1790-1860).
1156. Jacob Axel Gillberg, "Ture Gustaf von Essen" (1790-1860).
Klubbat pris 
8 700 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
410. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
410. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
240. PENSELBAD, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
240. PENSELBAD, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
30. TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
30. TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
114. MYNT, 3 stycken, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
114. MYNT, 3 stycken, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
347. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
347. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1402. CREMEKOPPAR, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
1402. CREMEKOPPAR, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
529. SKED, med kronknopp, av Nils Grubb, Hudiksvall 1759.
529. SKED, med kronknopp, av Nils Grubb, Hudiksvall 1759.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1364. VINGLAS, 21 stycken snarlika. Empire, 1800-talets första hälft.
1364. VINGLAS, 21 stycken snarlika. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1416. MINIATYRMÅLNING med RAM, porslin. Kungl. Dansk, 1800-talets mitt.
1416. MINIATYRMÅLNING med RAM, porslin. Kungl. Dansk, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
74. FIGURINER, två stycken, sten. Kina.
74. FIGURINER, två stycken, sten. Kina.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
93. KESI, siden och guldtråd. 86 x 120 cm. Sen Qingdynasti (1644-1912).
93. KESI, siden och guldtråd. 86 x 120 cm. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
431. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
431. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
228. VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
228. VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK