Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
220. ASK med LOCK, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
220. ASK med LOCK, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
292. SKÅL porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
292. SKÅL porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1307. TALLRIK. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
1307. TALLRIK. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1317. BÄGARE, ett par. Sverige, 1800-tal.
1317. BÄGARE, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1392. FAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.
1392. FAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1360. VINGLAS, tre stycken. Schlesien, 1760-tal.
1360. VINGLAS, tre stycken. Schlesien, 1760-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1393. FAT, fajans. Marieberg, daterat (17)71.
1393. FAT, fajans. Marieberg, daterat (17)71.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
116. FAT, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
116. FAT, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
360. KRUKA med LOCK, porslin. Sen Qingdynasti.
360. KRUKA med LOCK, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
460. URNA, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
460. URNA, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
413. BURK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
413. BURK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1324. KORTHÅLLARE. Älvdalen, 1800-talets andra hälft.
1324. KORTHÅLLARE. Älvdalen, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
3. ÄMBETSMANNAINSIGNIA, 10 stycken, olika material. Sen Qingdynasti.
3. ÄMBETSMANNAINSIGNIA, 10 stycken, olika material. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
326. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal, med märke.
326. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal, med märke.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1406. FIGURIN, porslin. 1740-tal, troligen Meissen.
1406. FIGURIN, porslin. 1740-tal, troligen Meissen.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
418. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-36).
418. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-36).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
315. VAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
315. VAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
527. BEGRAVNINGSSKED, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746).
527. BEGRAVNINGSSKED, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
521. RÅTTSVANSSKED, av Petter Hennings änka, Stockholm 1720.
521. RÅTTSVANSSKED, av Petter Hennings änka, Stockholm 1720.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
537. MEDECINSKED, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1833.
537. MEDECINSKED, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1833.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
513. KÅSA, av Johan Söderdahl, Söderköping 1788.
513. KÅSA, av Johan Söderdahl, Söderköping 1788.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
530. SKED med kronknopp, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1763.
530. SKED med kronknopp, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1763.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
532. SKED med kronknopp, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1773.
532. SKED med kronknopp, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1773.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
528. SKED med kronknopp, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1759.
528. SKED med kronknopp, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1759.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
531. SKED med kronknopp, av Cristoffer Bauman, Stockholm Hudiksvall 1787.
531. SKED med kronknopp, av Cristoffer Bauman, Stockholm Hudiksvall 1787.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
127. SKÅLAR, två stycken, porslin. Jindynastin (1115-1234).
127. SKÅLAR, två stycken, porslin. Jindynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
123. SKÅL. Troligen Norra Songdynastin (960–1127).
123. SKÅL. Troligen Norra Songdynastin (960–1127).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
208. SITTANDE LAMA, förgylld brons. Tibet, 1900-tal.
208. SITTANDE LAMA, förgylld brons. Tibet, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
588. DESSERTSKEDAR, 6 st, av Berndt Johan Frodelius, Stockholm 1776 och 1777.
588. DESSERTSKEDAR, 6 st, av Berndt Johan Frodelius, Stockholm 1776 och 1777.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
421. FAT, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
421. FAT, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
69. ARMRING, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
69. ARMRING, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
70. ARMRING, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
70. ARMRING, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
344. YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
344. YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
113. MYNTFAT, fem stycken, silver. Sing Kwong.
113. MYNTFAT, fem stycken, silver. Sing Kwong.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
378. SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
378. SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
369. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
369. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
435. SKÅL, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
435. SKÅL, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
227. KANNA med LOCK, porslin. Japan, Meij (1868-1912).
227. KANNA med LOCK, porslin. Japan, Meij (1868-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1382. TERRINFAT, fajans. Rörstrand, daterad 29/7 (17)63.
1382. TERRINFAT, fajans. Rörstrand, daterad 29/7 (17)63.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
274. TERRINFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
274. TERRINFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1378. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Stralsund, 1700-tal.
1378. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Stralsund, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 300 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
250. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
250. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
425. BOJAN, porslin. Qingdynastin 1700-tal.
425. BOJAN, porslin. Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
501. SNUSDOSA,  av Peter Pihl, Västervik 1766. Rokoko.
501. SNUSDOSA, av Peter Pihl, Västervik 1766. Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. DOPSLEV, av Carl Klingwall, Västerås 1776.
535. DOPSLEV, av Carl Klingwall, Västerås 1776.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
499. DOSA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.
499. DOSA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
485. BORDSPINGLA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798.
485. BORDSPINGLA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
542. WIWEN NILSSON, Lund 1969. Sterling 925/1000. Bricka.
542. WIWEN NILSSON, Lund 1969. Sterling 925/1000. Bricka.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1246. TABURETT, av Eric Levin (mästare i Stockholm -1782). Gustaviansk.
1246. TABURETT, av Eric Levin (mästare i Stockholm -1782). Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
518. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.
518. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1336. TOILETTESPEGEL MED UPPSATS. Karl Johan, omkring år 1820.
1336. TOILETTESPEGEL MED UPPSATS. Karl Johan, omkring år 1820.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
533. RAGUSKED, av Pehr Zethelius, Stockholm 1771.
533. RAGUSKED, av Pehr Zethelius, Stockholm 1771.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
245. CADOGANKANNA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
245. CADOGANKANNA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
226. URNA, porslin. Japan, Edo, 1600-tal.
226. URNA, porslin. Japan, Edo, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
507. TUMLARE, av Jonas Lexell, Åbo 1754.
507. TUMLARE, av Jonas Lexell, Åbo 1754.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
504. DOSA, av Arvid Floberg, Stockholm 1783.
504. DOSA, av Arvid Floberg, Stockholm 1783.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
368. SKÅLFAT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
368. SKÅLFAT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
131. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
131. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1309. SMÖRASKAR med LOCK samt FAT, ett par. Svensk empire, 1800-tal.
1309. SMÖRASKAR med LOCK samt FAT, ett par. Svensk empire, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
193. VIKT/STÄMPEL, kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller äldre.
193. VIKT/STÄMPEL, kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1329. ALNMÅTT. Hälsingland, daterat AMS 1699.
1329. ALNMÅTT. Hälsingland, daterat AMS 1699.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
207. LAMA, brons. Tsong Khapa, Tibet, 1800-tal.
207. LAMA, brons. Tsong Khapa, Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
239. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
239. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1306. TAZZA. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
1306. TAZZA. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
376. TEKOPPAR, ett par, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
376. TEKOPPAR, ett par, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
51. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
51. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
163. FOHUND, brons. Qingdynastin (1644-1912).
163. FOHUND, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1408. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1755.
1408. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1755.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
273. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
273. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
21. HÄST, jade. Sen Qingdynastin (1644-1912).
21. HÄST, jade. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
26. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
26. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
272. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
272. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
161. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, (1644-1912).
161. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
271. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
271. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
411. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
411. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
395. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
395. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1380. TALLRIK, fajans. Stralsund, 1700-tal.
1380. TALLRIK, fajans. Stralsund, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
23. PENSELSTÄLL, bärnsten. Sen Qingdynasti omkring 1900.
23. PENSELSTÄLL, bärnsten. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
420. PENSELSTÄLL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
420. PENSELSTÄLL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
310. MUGG, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
310. MUGG, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
201. ORNAMENT/DEKORDEL, förgylld metall. Tibet, 1800-tal.
201. ORNAMENT/DEKORDEL, förgylld metall. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK