921
587643

Julia Beck

(Sverige, 1853-1935)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
Julia Beck
(Sverige, 1853-1935)

JULIA BECK, duk, signerad Julia Beck och daterad Decembre 1904.

Flodlandskap. 130,5 x 200 cm.

Äldre fernissa samt lagning, endast synligt i UV-ljus. Krackelyr. Nyligen rengjord av konservator.

I september 1888 flyttade Julia Beck från Sverige för gott. Kåa Wennberg skriver:

"I den lilla staden Vaucresson två mil väster om Paris fann hon den perfekta platsen för att måla och här bestämde hon sig för att slå sig ned - hon blev kvar här resten av sitt liv. [...] Vackert belägen i en dal och omgiven av grönskande kullar var Vaucresson en tacksam plats om man som Julia Beck sökte natursköna motiv. Hon har i brev berättat 'hur hon klev upp tidigt på morgonen, ordentligt klädd med skogsstövlar, staffli, målarlåda och paraply för att ge sig ut i naturen'. Från sitt hem hade hon promenadavstånd till tågstationen, varifrån hon lätt kunde ta sig till Paris för att möta vänner och konstnärskollegor. Eller så kunde hon resa med tåg ut till Normandie och Bretagne och där visste hon vilka motiv som väntade. Det blev med åren många resor ut till västkusten" ("Julia Beck", 2012).

Huruvida auktionens ovanligt stora flodlandskap är hämtat från Vaucresson med omnejd eller är ett motiv från de lummiga bokskogarna som omger vattendragen Eure, Seine, Epte och Risle i Haute Normandie är svårt att avgöra. Klart framstår emellertid skönheten i denna monumentala duk.