922
646409

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 800 - 4 740 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

Vy över Koppom, Värmland

Signerad O.Hesselbom och daterad 1904. Duk 102 x 178 cm.

Proveniens

Brukspatron Per Fredrik Canell, därefter i arv till nuvarande ägare.

Enligt uppgift skall himlen på målningen vara utförd av Gustaf Fjaestad då Hesselbom vid utförandet beklagat sig över att han inte fick himlen som han önskade. Fjaestad erbjöd sig då att måla den.